leaves

Refleksologia stóp, czyli uzdrawianie organizmu

Nasze stopy to swoisty mikrokosmos naszego organizmu. Poprzez uciskanie odpowiednich punktów możemy więc stymulować nasze narządy wewnętrzne do samoleczenia. Dlatego jeżeli będziemy regularnie korzystać z refleksorycznego masażu stóp, to możemy pozbyć się wielu problemów zdrowotnych.

Refleksoryczny masaż stóp był doceniany już w starożytności. Praktykowano go w Chinach, Japonii, Grecji, Egipcie, czy na Sumatrze. Jednym z pierwszych „obrazkowych“ dowodów na stosowanie refleksologii jest egipski relief ścienny, z grobowca kapłana słońca Ankhmahore w Sakkarze. Przedstawia on jak czterech mężczyzn, z czego dwóch o ciemniejszej skórze, masuje stopy pozostałym. Podpis pod nim to dialog: „- Nie czyń mi krzywdy. – Będę działał tak, abyś mnie chwalił”.

Od tamtych czasów, refleksologia uznawana jest za sztukę, ponieważ efekty terapii zależą od manualnych umiejętności terapeuty. Ręce i place doświadczonego terapeuty są tutaj w roli głównej. Tylko świadome, precyzyjne, głębokie i rytmiczne masowanie wyzwoli mechanizmy budowania równowagi i zdrowia.

masaz stop wroclaw
W czasie masażu stymuluje się strefy i punkty odruchowe (receptory) leżące w tkankach stóp i korespondujące z poszczególnymi narządami wewnętrznymi

W jaki sposób się to dzieje?

W czasie masażu stymuluje się strefy i punkty odruchowe (receptory), leżące w tkankach stóp i korespondujące z poszczególnymi narządami wewnętrznymi, całymi układami, częściami ciała, a nawet funkcjami fizjologicznymi. Ta swoista „korespondencja“ odbywa się poprzez nerwy, powięzi i kanały energetyczne, czyli meridiany.

Polega to na zjawisku łuku odruchowego, występującego w naszym układzie nerwowym. W ten sposób – naturalny i bezpieczny – uaktywniamy mechanizmy regulacji i regeneracji całego organizmu, co prowadzi do jego równoważenia i samouzdrawiania.

Refleksologia leczy cały organizm

Refleksologia jest bowiem terapią holistyczną (termin “holistyczny” pochodzi z języka greckiego od słowa “holos“, które oznacza “całość”). Traktuje człowieka jako niepodzielną jednostkę, obejmującą ciało, emocje, umysł i ducha. Terapeuta nie wyodrębnia zatem choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie, czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.

Celem refleksoterapeuty jest bowiem takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie, i zdrowie. To jednak nie terapeuta leczy – organizm leczy się sam. Masażysta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować.

Jakie są efekty refleksologii?

Wszystko uzależnione od konkretnego przypadku i generalnie chodzi o wywołanie procesu samoleczenia. Jeśli więc problem stanowiły uporczywe zaparcia, masaż receptorów okrężnicy może działać przeczyszczająco. Tendencja do tworzenia się kamieni w nerkach, objawiająca się wyczuwalnymi ziarnistościami podskórnymi na stopie, skłania terapeutę do dokładnego uciskowego opracowania map korespondujących z układem moczowym (nerki, moczowody, pęcherz moczowy).

Refleksologia może być pomocą także w przypadku migren, napięcia nerwowo-emocjonalnego, nadpobudliwości, obrzęków, a nawet w pogorszeniu umiejętności wokalnych na skutek postępującego ograniczenia skali głosu.

Refleksologia wspomaga też neuroprzekaźnictwo nerwowe, krążenie krwi i limfy, procesy przemiany materii, detoksykację i oczyszczanie. Poprawia wydolność narządów wewnętrznych i pracę gruczołów dokrewnych. Tonizuje mięśnie i naczynia krwionośne. Masaż działa także przeciwbólowo.

Doskonały sposób na well-being

Choć momentami masaż refleksoryczny może być bolesny, to jednak zabieg głęboko relaksuje ciało, odpręża umysł i koi emocjonalnie. Regularnie powtarzany, poprawia jakość snu – ułatwia zasypianie i gwarantuje głęboki odpoczynek. Poprawia też krążenie energii witalnej, dodaje wigoru, polepsza samopoczucie.

Dzięki temu refleksoterapia korzystnie działa na wszystkich czterech poziomach. Nie tylko fizycznym, ale też emocjonalnym, psychicznym i duchowym.

Informacja

Uprzejmie informujemy, że The Bridge Spa pozostaje zamknięte do odwołania.